Menu

Co należy wiedzieć o oprogramowaniu dedykowanym

Istnieją różne rodzaje oprogramowań przewidzianych dla sklepów internetowych, które znacząco różnią się od siebie. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Dla jednego to samo oprogramowanie będzie wprost idealne, zaspokajające jego potrzeby i wymagania, zaś dla innego będzie zupełnie nietrafione. Warto zatem dobrze zastanowić się, jakie oprogramowanie do sklepu internetowego będzie idealne właśnie dla naszego sklepu. Niezwykle ciekawą propozycją, wartą bliższego poznania, jest tak zwane oprogramowanie dedykowane.

 

Oprogramowanie dedykowane – co to takiego?

Jak już można domyślić się po samej nazwie oprogramowania, oprogramowanie dedykowane jest takim produktem, który od początku do końca tworzony jest bardzo indywidualnie pod klienta, z uwzględnieniem wszystkich jego potrzeb i wymagań. Tak na dobrą sprawę, nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego też w przypadku oprogramowania dedykowanego klienta ograniczają w zasadzie jedynie jego wyobraźnia i budżet. I właśnie w tym miejscu należy od razu wspomnieć, iż rzeczone oprogramowanie należy obecnie do najdroższych dostępnych opcji na rynku. Bywa, iż na oprogramowanie takie pozwolić nie mogą sobie nawet całkiem spore firmy.

 

Jakie są wady i zalety oprogramowania dedykowanego?

Nie da się ukryć, iż podstawową zaletą oprogramowania pudełkowego jest to, iż stworzone jest specjalnie dla danego klienta. To bowiem klient wie najlepiej, czego potrzebuje. Nie musi on więc szukać wśród wielu oprogramowań takiego, które będzie najbliższe jego ideału, bo ideał taki może po prostu zamówić. To od klienta zależeć będzie, jakie funkcje znajdą się w oprogramowaniu, jak będzie wyglądać jego sklep internetowy. Takie właśnie rozwiązanie jest najlepszym zwłaszcza dla tych, którzy są szczególnie wymagający, wiedzą dokładnie, czego chcą i pragną posiadać coś zupełnie wyjątkowego i unikalnego.

Przedstawiając taką opcję jak oprogramowanie dedykowane, nie można niestety pominąć takiej kwestii, jaką są jego wady. Taką chyba najważniejszą wadą jest oczywiście wysoka cena oprogramowania, dlatego też pozwolić sobie na nie mogą naprawdę bogaci przedsiębiorcy. Kolejna sprawa to czas - nie da się stworzyć naprawdę dobrego, indywidualnego oprogramowania w ciągu chwili. Nie każdy klient zaś chce długo czekać na wdrożenie oprogramowania. Jeśli chodzi o aktualizację oprogramowania, a także dodatkowe funkcje, jakie klient chciałby mieć w przyszłości – wszystko można zrobić, ale tutaj także najważniejszą rolę odgrywają pieniądze i to nie małe.

 

Zanim postawimy na oprogramowanie dedykowane...

Dla wielu przedsiębiorców (zwłaszcza tych, dla których pieniądze nie są żadną przeszkodą) oprogramowanie dedykowane rzeczywiście może okazać się najlepszym rozwiązaniem, ale zanim na takowe zdecydujemy się, warto określić swoje potrzeby i wymagania, a następnie sprawdzić, na ile zaspokoić mogą je inne oprogramowania niż dedykowane. Całkiem śmiało może bowiem okazać się, że owe inne (i znacznie tańsze!) oprogramowania będą tym, czego szukamy.